• MUDr. Miroslav Širila

    Odborný cievny lekár
  • Najmodernejší spôsob odstraňovania krčových žíl

    Najmodernejší, bezbolestný spôsob odstraňovania krčových žíl bez rizika poškodenia tkaniva. Pre viac informácií kliknite na banner.
jtemplate.ru - free Joomla templates

Kontakt

MUDr. Miroslav Širila
Telefón recepcia: +421 915 656 146
E-mail: cievy.sirila@gmail.com

Opatovská  29, 911 01 Trenčín

Ordinačné hodiny

 

Pondelok 07:40 - 14:20
Utorok 07:40 - 14:20
Streda 08:00 - 15:00
Piatok 07:40 - 14:20

 

Online rezervácie

Zarezervujte si u nás termín bez
starostí online.

 

Hyperreaktivita na chlad
Klasicky chladné nohy a ruky aj pri normálnej okolitej teplote . Nejedná sa v pravom zmysle slova o chorobu , skôr o abnormalitu v termoregulácii , kedy majú cievy v periférnych oblastiach rukách a nohách tendenciu sa skôr sťahovať a takzvane centralizovať obeh kvôli zachovanie telesnej teploty . Vyskytuje sa veľmi často , najmä u žien . Nejedná sa o nebezpečnú , skôr len nepríjemnú záležitosť .

Vyšetrenie spočíva v chladových testoch a v zhodnotení priechodnosti ciev . Možno ju ovplyvniť liekmi , ale skôr odporúčame iba udržiavať " ruky a nohy v teple " .


Vazoneurózy
Porucha podobná hyperreaktivite na chlad , ktorá je už na úrovni ochorenia, ale princíp je ten istý . Po vystavení chladu dochádza na podklade kŕčovitého stiahnutia ciev až k funkčnému uzáveru tepien , bez toho, aby boli prítomné patologické zmeny arteriálnej steny ( Raynaudov fenomén / choroba ) . Prejavuje sa bledosťou , sčervenaním , až zmodraním prstov po vystavení chladu , môžu sa vyskytovať až drobné poruchy kožného povrchu .

Vyšetrenie spočíva v chladových testoch a ultrazvukovom vyšetrení tepien . Lieči sa podávaním látok rozťahujúcich tepny a prevenciou prechladnutia . Ochorenie je skôr nepríjemné než nebezpečné .


Arteriovenóznej fistuly ( skraty )
Môžu byť vrodené alebo získané . Lokálne môže vzniknúť v prívodnej tepne degenerácia s aneuryzmatickým rozšírením , v žile pod skratom varikozity . Môže dôjsť k preťaženiu srdca eventuálne až k jeho zlyhaniu .


Aneuryzma ( rozširenie)
Jedná sa o rozšírenie tepnovej steny - všetkých alebo len jednej vrstvy . Klinicky môžu aneuryzmy ostať nemá, alebo sa môžu prejaviť ako bolesť a ischemizácia ( nedostatočné prekrvenie ) periférnych orgánov .


Medioklacinóza
Jedná sa o zvýšené ukladanie vápnika do cievnej steny, charakteristické najmä pre diabetikov .


Kompresívne syndrómy
Vznikajú stlačením tepny , žily alebo nervu anatomickými štruktúrami alebo následkom anatomickej anomálie či odlišného priebehu . Môže vzniknúť nástenná trombóza s periférnou embolizáciou alebo dilatácia až aneuryzma s event. uzáverom a periférne ischemizáciou

 

Vaskulitídy
Jedná sa o zápalové ochorenie vedúce k postupnému uzatváraniu tepien . Konečným dôsledkom sú poškodenie cieľových orgánov v dôsledku nedostatočného prekrvenia .


Cievne nádory
Klinicky sa prejavujú postupnou ischemizáciou z uzáveru , inokedy obrazom akútnej ischémie, alebo poškodením okolitých štruktúr . Najčastejšie sa vyskytuje leiomyosarkóm .

x